Laktózérzékenység
Laktózérzékenység, laktóz intolerancia vagy tejcukor érzékenység
A laktózérzékenység, laktóz intolerancia vagy más néven tejcukor érzékenység gyakorisága 15-30%.
A tejcukor vagy laktóz molekula egy diszacharid, ami két cukormolekula összekapcsolódásával keletkezik víz kilépése közben.
A laktóz vagy tejcukor intolerancia tulajdonképpen a laktóz /tejcukor/ bontásához szükséges enzimek hiánya /laktáz enzim/ vagy csökkent működése és a bakteriális emésztés zavara miatt alakul ki, vagyis NINCS CUKORBONTÁS, HANEM ERJEDÉS VAN!
A tejcukor lebontására alkalmas laktáz enzim szintje az életkor előrehaladtával egyre csökken. Ezért jellemző, hogy a LAKTÓZ INTOLERANCIA /tejcukor érzékenység/ FELNŐTTKORBAN JELENTKEZIK. Az örökletes laktóz intolerancia nagyon ritkán fordul elő.
A vékonybelet érintő egyéb betegségek is kiválthatják a laktóz intoleranciát.
Ilyen laktózérzékenységet kiváltó betegségek pl.:
- Lisztérzékenység
- Crohn betegség
- Gyomor-vagy bélfertőzések
- Különböző antibiotikus kezelések
A laktózérzékenység tünetei a tejfogyasztást követően jelentkeznek:
- hasmenés
- haspuffadás
- fejfájás
- hányinger
A tejcukor érzékenység genetikai szempontból lehet elsődleges vagy másodlagos:
- Elsődleges (primér) laktózérzékenység, melynek hátterében a laktáz aktivitásának gátló szabályozása áll. Ennek oka az esetek 93%-ban a laktázgén szabályzó régiójában található C/T-13910 nevű poklimorfizmus.
- Másodlagos (szerzett) tejcukor érzékenység, amely általában valamely alapbetegség (pl.gyulladásos bélbetegség, fertőzés, antibiotikum szedés) által okozott bélhámsejtkárosodás következményeként jelenik meg, és gyakran csak átmeneti.
A laktózérzékenység vizsgálata:
Laktózérzékenységi vizsgálat kilégzési teszttel:
Laboratóriumi diagnosztika laktóz intoleranciában: Jelenleg a klinikai gyakorlatban a laktózterhelés után kilélegzett levegő hidrogén mennyiségének mérését alkalmazzák. Ennek szenzitivitása és specificitása is jóval elmarad a 100 %-tól mind a klinikai tünetek, mind a laktáz aktivitást véve alapul. Hátránya még, hogy előzetes éhezést igényel, illetve, hogy a teszthez szükséges laktózterhelés /50 g/ károsítja a bélhámot, és így tönkreteheti a korábbi diéta jótékony hatását.
GENETIKAI TESZT LAKTÓZINTOLERANCIA KIMUTATÁSÁRA:
A genetikai vizsgálattal a laktóz intoleranciára való genetikai hajlamot vizsgáljuk, vagyis hogy a tejcukor érzékenységet kódoló gén jelen van-e a családban vagy sem. Tejcukor érzékenység genetikai vizsgálata szájnyálkahártya- törletből történik. Szájnyálkahártya -törletből sejtmintát veszünk (ebben is található a laktáz gén), ebből történik a DNS izolálás. (C_/13910 C/T/polimiorfizmus. /13910 bázispár, Citozin helyett Timidin van! Ez a mutáció!) A vizsgálat 5 éves kor felett mindenkinek javasolt, akinél gyomor-bél rendszeri tünetek jelentkeznek tejtermék fogyasztásakor, vagy aki bizonytalan abban, hogy vannak-e tünetei, vagy aki egyszerűen csak kíváncsi rá mit örökölt szüleitől. 5 éves kor alatt gyakran jelentkező hasi tünetek /görcsök,hasmenés/ esetén a tejcukor érzékenység kizárására jön szóba a teszt elvégzése.
Kérdéseivel és problémájával keressen nyugodtan!
A vizsgálatok folyamatát és lényegét pontosan elmagyarázom!
Szoboszlai Istvánné
Orvosdiagnosztikai analitikus
Tel.: +36 20 970 8600
Rugamas munkaidő, bejelentkezés minden nap megbeszélés szerint!