Fémallergia és műanyagallergia (fogászati fém és műanyagallergia)
Rugamas munkaidő, gyors bejelentkezés minden nap megbeszélés szerint telefonon keresztül!
Időpontot akár másnapra tudok biztosítani! Kvalifikált rendelőben várom kedves pácienseimet.
Telefonszám: 06-20-970-8600
Az allergiavizsgálatról:
Fémallergia teszt
A fogászati fém segédanyagokkal szembeni allergiás reakciók kimutatása epicutan teszttel történik.
A vizsgálatokhoz a teljes fogászati fémsort (27 db) használjuk.
Fogászati fémek:
- Nikkel,
- Króm, Kobalt,
- Ezüst,
- Arany,
- Amalgán,
- Higany,
- Zirkónium, stb.
A legsűrűbben előforduló fémötvözetek anyagai közül a nikkel az egyik legallergénebb. A nikkelérzékenységhez társulva palládium és réz kontakt allergia is megfigyelhető. Ezek pozitivitását elsősorban a kereszt-reaktivitás magyarázhatja.
A higanyvegyületek allergizáló hatása elsősorban az amalgám tömések kapcsán merül fel. Az amalgám arany-, ezüst-, réz-, cink- és óntartalma is részt vehet a nyálkahártya tünetek kialakulásában. Az arany allergizáló hatása mérsékelt, de az aranysók erősen érzékenyítenek.
A vizsgálat menete:
A tünetmentes páciens hátbőrére a gyanúba vett antigének standard mennyiségét felhelyezzük tapasz formájában. A próba értékelése 48 majd 96 óra múlva történik és a kontakt allergének tesztelésekor a 7. nap reakciója is értékelendő.
A teszt értékelésében az időrendben megjelenő bőrreakciók intenzítása alapján minőségi különbséget tesznek.A szenzibilizáción alapuló bőrválasz a megfigyelés során fokozódó íntenzítású.
Mind környezeti standard sorban, mind a fogászati standard sorban vannak olyan antigének, melyek azonnali érzékenységet váltanak ki. Ezek leolvasása a 20. majd a 40. és a 60. percben történik.
A vizsgálat végén hivatalos laboratóriumi pecséttel ellátott leletet adunk át, majd a páciens felvilágosítása szóban is megtörténik, valamint az anyag irritáló vagy toxikus hatását jelző allergénről részletes, írásos tájékoztatót is adunk.
Az árak magukba foglalják a kontrollokat is!
A fogászati beavatkozások során a szájnyálkahártya egyéb bőrfelülethez hasonlóan számos irritáló és allergizáló anyag expozícióját kénytelen elviselni, ennek során fogászati allergia, pontosabban fogászati fémallergia vagy fogászati műanyag allergia alakulhat ki.
A fogászati kezelésen megjelenő páciensek egy része nem tudja magáról, hogy a kérdéses anyagokra, melyekből a pótlása készülni fog, allergiás-e vagy sem!
A fogászati kezelés megkezdése előtt elvégzett fogászati allergia, vagy fémallergia szűrővizsgálattal megkímélhetjük a betegeket a későbbi kellemetlenségektől, vagy ha a tünetek kialakultak, a teszt elvégzését követően lehetőség nyílik a megfelelő anyag kiválasztására.
Amellett, hogy számos fém /Nátrium, kálium, kálcium stb../ szervezetünk fontos építőeleme és önmagában nem képez veszélyt szervezetünk számára, sok fém képes immunreakciót elindítani ami látványos tünetekben nyilvánul meg akár a bőrön, akár a szájnyálkahártyán.
Fogászati akrilátok illetve fogászati műanyagok:
A fogászati beavatkozás során leggyakrabban használt protetikai műanyagok:
- Monofunkciós akrilátok,
- Polifunkciós akrilátok,
- Akrilátos és metakrilátos poliészterek,
- Polifunkciós akrilát-aktivátorok,
- Fogászati összetett gyanták,
- UV abszorbeálók,
- Impregnáló -gyantahordozó,
- Konzerválók
Műanyagallergiára utaló tünetek a szájban és a száj körüli régióban:
- szájnyálkahártya- égés,
- szájszáradás,
- a pótlások mellett vöröses elszíneződés,
- szemhéj-ajak duzzanat,
- erősen viszkető kiütések a szájban és a száj körül.
A tünetek mind a fémallergiánál, mind a műanyagallergiánál pár nappal a pótlás behelyezése után jelentkeznek, eltávolítása után rövid idővel megszűnnek, visszahelyezése után újból megjelennek.
Kolofóniumot a lenyomat anyagok, polírozó szerek tartalmazhatják. Eugenolt /szegfűszegolaj/ különböző fogászati kezelőszerek, cink-oxidos cementek tartalmazzák.
Fontos megemlíteni, hogy egyre gyakoribb a fényrekötő tömőanyagok késői allergiás reakciója!
Fémallergia tünetei a szájban és a száj körüli régióban :
Fémes íz érzés, csökkent nyáltermelés, nyálkahártya irritáció, sötét elszíneződés a pótlás mellett.
A különböző fogászati fémek a szájban és a szájnyálkahártyán okozhatnak allergiás tüneteket. Ezen kívül a protézisekben felhasznált fémek is okozhatnak fémallergiát.
Fémallergia
(A felsorolt tüneteket nem csak fémallergia, vagy műanyag allergia okozhatja, egyéb megbetegedés is lehet ezért javasoljuk, hogy a tünetek megjelenésekor forduljon orvosához!)
A vizsgálatok folyamatát és lényegét pontosan elmagyarázom!
A kiértékelést szóban megbeszéljük és írásban is átadom a lelet mellé egy tájékoztató formájában!
Várom kedves pácienseimet bejelentkezésre:
Bejelentkezés: 06-20-970-8600 vagy foglaljon egyszerűen időpontot a weboldalon.
Rugamas munkaidő, bejelentkezés minden nap megbeszélés szerint!